HABERLER

Global Compact Türkiye Sürdürülebilir Finansman Bildirgesi Güncellendi

2017 yılında Akbank, Garanti Bankası, ING Bank, İş Bankası, Şekerbank, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve Yapı Kredi  tarafından imzalanan “Global Compact Türkiye Sürdürülebilir Finansman Bildirgesi” Türkiye’de finans sektöründeki mevcut uygulamaları daha ileri bir noktaya taşımak ve tüm aktörleri sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçirmek için güncellendi.

Bildirgenin her sene gözden geçirilmesini gerektiren altıncı maddesi doğrultusunda Bildirge, Aralık 2018 itibarıyla güncellendi. Yapılan güncelleme kapsamında bankaların çevresel ve sosyal etkisini değerlendirecekleri yatırım tutarı limiti 50 milyon ABD dolarından 20 milyon ABD dolarına indirildi. Ayrıca, imzacı bankalar görev tanımında çevresel ve sosyal unsurların olduğu en az bir personel istihdam edeceklerini taahhüt ettiler.

Global Compact Türkiye; Akbank, Garanti Bankası, ING Bank, İş Bankası, Şekerbank, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve Yapı Kredi’nin imzaladığı bu bildirgeyle, tüm bankaları bu dönüşümün bir parçası olmaya davet ediyor.

 

Güncellenen bildirgeye şuradan ulaşabilirsiniz:

https://www.globalcompactturkiye.org/wp-content/uploads/2019/04/GCTR_Sürdürülebilir-Finansman-Bildirgesi_Güncelleme_2018.pdf